• 1400/12/21 - 13:15
  • بازدید: 841
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
اگر به سفر نوروزی می روید:

نکات تغذیه ای را فراموش نکنید

قبل از مصرف هر گونه ماده غذایی دست های خود را با آب و صابون شسشتو دهید یا با الکل ضد عفونی کنید. در رستورانها بهتر است از مصرف سالاد و سبزی خوردن به دلیل عدم اطمینان از شستشوی صحیح و احتمال وجود الودگی های انگلی خودداری کنید.

امسال به خاطر شرایط کرونا نرفتن به سفر برای حفظ سلامت خودمان و دیگر افراد جامعه ضروری است اما اگر برحسب شرایط خاص عازم سفر شدید این نکات  تغذیه ای را فراموش نکنید.

 

1.سعی کنید در سفر های نوروزی یک غذای ساده در منزل آماده کنید و به همراه ببرید و یا به رستورانهایی که پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا را به دقت رعایت کرده اند و از سلامت غذایی آنها نیز مطمئن هستید مراجعه کنید

2. قبل از مصرف  هر گونه ماده غذایی دست های خود را با آب و صابون شسشتو دهید یا با الکل ضد عفونی کنید.

3. بعد از  مصرف غذاهای سنگین و چرب و  با معده سنگین  رانندگی نکنید این امر باعث خواب آلودگی شما خواهد شد.

4. از خرید و مصرف  شیر و پنیر فله و تازه خودداری کنید.  این مواد غذائی علاوه بر احتمال آلودگی میکروبی و شیمیایی احتمال انتقال بعضی از بیماریهای نظیر تب مالت و ... را هم دارد.

5. اضافه مواد غذائی خود را پشت شیشه ماشین که در زیر نور مستقیم خورشید است نگذارید.

6. از آب چشمه و  رودخانه و از آب خوری های عمومی در اماکن عمومی استفاده نکنید. باقیمانده  آب بطری های را در پشت شیشه وزیر تابش نورخورشید قرار ندهید.

7. در طول سفر از آبهای بسته بندی شده دارای پروانه  ساخت و تاریخ تولید و انقضا استفاده کنید.

 

 

 

8. مصرف ماست  و دوغ زیاد برای رانندگانی که قصد رانندگی برای مسافتهای طولانی را دارند توصیه نمی‌شود.

9. در رستورانها بهتر است از مصرف سالاد و سبزی خوردن به دلیل عدم  اطمینان از شستشوی صحیح و احتمال وجود الودگی های انگلی  خودداری کنید.

10. برای جلوگیری از کم آبی و یبوست مقادیر مناسبی آب بنوشید. البته بهتر است از آبهای بسته بندی که سلامت آن مورد اطمینان است استفاده شود.

11. در صورتی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید آب را حداقل به مدت یک دقیقه بجوشانید.

12.از میوه ها به عنوان میان وعده مناسب استفاده کنید و حتما" قبل از استفاده آنها را خوب شستشو دهید.

13. در صورت مصرف غذاها در رستورانها حتما به ظاهر رستوران، وضعیت کارکنان آن و شرایط بهداشتی ، رعایت پروتکل ها ی مرتبط با کرونا محیط کارت بهداشت کارکنان توجه کنید.

14. غذاهای خشک مثل کتلت و کوکو یا تخم مرغ  پخته بهترین غذا در  طول سفر هستندغذایی که برای بین راه تهیه می کنید ، نباید آبکی باشد.غذاهای آبکی مثل انواع خورش ها ، سریعتر فاسد می شوند چون میکربها وباکتریها در فضای مایع ، محیط مناسبتری برای رشد وتکثیر دارند.

15. نوشیدن آب یخ قرار داده  شده در پارچهای پلاستیکی یا فلزی ممکن است بیماری زا باشد، به خصوص برای کودکان خردسال به هیچ وجه توصیه نمی شود

16. از مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سالاد الویه، همبرگر، کباب کوبیده، پیاز در مکان هایی که  قابل اطمینان نیستند، خودداری کنید.

17. از خرید ومصرف نوشیدنی های محلی مثل آب زرشک ، آب آلبالو و... و هم چنین لواشک ، تمبرهندی ،آلوچه  ،درصورتی که بسته بندی نشده وکد بهداشتی وپروانه ساخت ازوزارت بهداشت ندارند ، خودداری کنید.

18. غذاهایی را در رستوران سفارش دهید که سس ، ادویه وچاشنی زیاد نداشته باشند. گاهی ممکن است دررستورانها به غذاهای کهنه ومانده مقدار زیادی سس وچاشنی اضافه کنند که تغیر رنگ وطعم نامطبوع ناشی از فساد غذا مشخص نشود.

19. دررستوران ، حتما همراه با غذایی که میل می کنید ، از ماست (کم چرب وپاستوریزه ) ، لیمو ترش ویا آبلیمو استفاده کنید. با مصرف این ها ،  محیط دستگاه گوارش اسیدی می شود ودرنتیجه، ازرشد وتکثیر میکربهادردستگاه گوارش ودر نتیجه مسمومیت غذایی جلوگیری می شود.

20. مصرف انواع دسرهای خامه ای درطول سفر توصیه نمی شود چون ممکن است با شیر وخامه پاستوریزه نشده تهیه شده باشد ویا اینکه به علت کهنگی ، فاسد شده باشد.

21. یخ را از مراکز مطمئن تهیه نموده و از مصرف یخ‌هایی که در شرایط غیر بهداشتی و روی زمین نگهداری یا خرد می‌شوند خودداری کنید.

 

الهام زارعی

سرپرست واحد بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت

دانشکده علوم پزشکی گراش

  • گروه خبری : اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 11052
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

نظرات

1 نظر برای این مطلب وجود دارد

زهرا

زهرا

00/12/23 - 14:22

ممنونم ازمطلب خوبتون. آگاهی های خوبی بهمون داد. تشکر

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

نظر دهید

اطلاعیه‌ها

آرشیو